10 Miler Results

St. Finbarr’s A.C. are delighted to be host club of the John Buckley Sports Cork City 10 Miler and welcome all joggers & runners to take part in the event.

The 10 mile road race attracts a growing number of participants each summer and has firmly secured its place as a favourite in the running calendar year.

The 2019 women’s race was won by Aoife Cooke who broke the course record in a fantastic time of 57:21.

Jill Hodgins was 2nd in 59.28, and Angela McCann in 3rd place in 59.42.

The men’s race was won by Hiko Tonosa in a time of 49.57, narrowly missing out on the course record by just a few seconds.

Jonathan Escalante-Phillips was 2nd in 50.09, and Tim O Donoghue in 3rd in 50:41.

SENIOR MEN

PlaceFirst nameClubTime
1stHiko TonosaDSD0:49:57
2ndJonathan Escalante-PhillipsCambridge & Coleridge0:50:09
3rdTim O DonoghueEast Cork AC0:50:41
4thKevin O LearyEast Cork AC0:51:53
5thJohn ShineLeevale AC0:52:23

SENIOR WOMEN

PlaceFirst nameClubTime
1stAoife CookeYoughal AC0:57:21
2ndJill HodginsLeevale AC0:59:26
3rdAngela McCannClonmel AC0:59:38
4thClaire O BrienWatergrasshill AC1:04:06
5thLinda O SullivanWatergrasshill AC1:05:17

 0/35 MEN

PlaceFirst nameClubTime
1stGavin SweeneyTogher AC0:53:12
2ndGraham SwordsEast Cork AC0:57:26
3rdBrian HegartyBallincollig0:57:53

0/35 WOMEN

PlaceFirst nameClubTime
1stBreeda McGinnDonoughmore AC1:14:51
2ndFiona O MahonyTraction AC1:15:50
3rdAngela WalshClonmel AC1:17:48

0/40 MEN

PlaceFirst nameClubTime
1stMichael MorganSt. Finbarr’s AC0:53:15
2ndPhilip HartyFerrybank0:55:09
3rdJeremy O DonovanSt. Finbarr`s AC0:55:58

0/40 WOMEN

PlaceFirst nameClubTime
1stKaren BevanEagle AC1:08:54
2ndMichelle TraynorEagle AC1:13:18
3rdMari BurkeSt. Catherine`s AC1:15:13

0/45 MEN

PlaceFirst nameClubTime
1stVivian FoleyEagle AC0:53:37
2ndJoe CunninghamSt. Finbarr`s AC0:53:41
3rdJohn O BrienSt. Finbarr`s AC0:58:24

0/45 WOMAN

PlaceFirst nameClubTime
1stSusan McGrath 1:11:15
2ndEster MurphyMiddleton AC1:11:44
3rdMichelle DohertyClonmel AC1:12:37

0/50 MEN

PlaceFirst nameClubTime
1stJohn MurphyGrange Fermoy0:59:16
2ndTom FoxEagle AC1:04:32
3rdNeil O ConaillLimerick AC1:05:27

0/50 WOMEN

PlaceFirst nameClubTime
1stMary BuckleyDonoughmore AC1:11:11
2ndDoloras DuffyWatergrasshill AC1:14:30
3rdAishling PowerEnnis track club1:16:30

0/55 MEN

PlaceFirst nameClubTime
1stAnthony PowerClonmel AC1:09:39
2ndMartin LynchBallincollig AC1:11:18
3rdSean O DeaClonmel AC1:12:29

0/55 WOMEN

PlaceFirst nameClubTime
1stMary SweeneySt. Finbarr’s AC1:14:28
2ndAnn DonnellySt. Finbarr`s AC1:24:46
3rdAine MurphyUCC1:27:21